Quote:
I wasn't talking about McDonald's, necessarily. If you go to the grocery store and buy three meals' worth of fresh food/meat/produce, it'll cost a lot more than three days' worth of canned/prepared/processed foods.
|
Is that really true? Its not the case in the uk. I could feed me and the missus for 3 days on fresh food with what we would spend in macdonalds in one day if we ate 3 meals there, eeeeeaaasy.